Jak chronić siebie i swoich bliskich przed toksycznymi substancjami

Według ostatnich raportów sporządzonych na zlecenie WWF (World Wildlife Fund, organizacja ekologiczna o charakterze międzynarodowym), ubrania w tym również te noszone przez dzieci zawierają związki, które mogą powodować problemy zdrowotne.

WWF namawia do sprawdzenia, z czego tak naprawdę zrobione są nasze ubrania. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele szkodliwych związków chemicznych jest obecnych w otaczających nas produktach codziennego użytku. W produkcji odzieży, w tym także tej dziecięcej, bardzo szeroko wykorzystywane są syntetyczne związki chemiczne z grupy perfluorowęglowodorów (PFC), np. Teflon.

Są to substancje nie wchłaniające wody, ani oleju, niezwykle odporne na ciepło i wszelkie reakcje chemiczne. Dzięki tym właściwościom znalazły zastosowanie jako środki zabezpieczające ubrania, dywany, czy tapicerki przed zabrudzeniem lub zamoknięciem. Wykorzystywane są także do zwiększenia trwałości dziecięcych ubrań - kurtek, spodni, czy bluz. Związki te można znaleźć m.in. w tradycyjnych szkolnych mundurkach i fartuszkach.

Tymczasem naukowcy ostrzegają, że substancje z grupy PFC mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Związki te mają tendencję do odkładania się w tkankach mózgowych, zwłaszcza w podwzgórzu, i w ten sposób mogą zakłócać pracę hormonów. PFC mają również właściwości rakotwórcze, mogą wpływać negatywnie na układ odpornościowy organizmów i powodować nieprawidłowości rozwojowe. Z tych względów lepiej ograniczyć kontakt dzieci, które są bardziej niż dorośli wrażliwe na wpływ szkodliwych substancji chemicznych.

Tymczasem rodzice w większości przypadków nie są świadomi niebezpieczeństw związanych z zawartością toksycznych chemikaliów w odzieży. Obecność chemikaliów w odzieży rzadko też oznacza się na metkach, więc trudno jest sprawdzić, jakie są właściwości danego produktu. O tym, że dana tkanina zawiera związki z grupy PFC może świadczyć np. napis waterproof albo non-iron. Aby ograniczyć kontakt ze szkodliwymi chemikaliami najbezpieczniej jest używać tkanin z jak najmniejszą ilością syntetycznych dodatków. WWF zaleca kupowanie odzieży zrobionej z naturalnych włókien, takich jak len, czy bawełna oraz jak najrzadsze korzystanie z pralni chemicznych.

Unikaj substancji rakotwórczych i promieniowania

Takie nowotwory jak rak płuca, pęcherza moczowego, międzybłoniak opłucnej, rak krtani, białaczka, naczyniakomięsak wątroby, nowotwory złośliwe jamy nosowej oraz skóry związane są z występowaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Za prawdopodobnie rakotwórcze dla człowieka uznano w 2006 roku 66 czynników i procesów produkcyjnych, wiele z nich jest powszechnie używane, jak na przykład tetrachloroetylen. Do najczęstszych zagrożeń zalicza się: pył zawierający krzemionkę, gazy spalinowe, produkty rozpadu radonu, pył drzewny, benzen, azbest, formaldehyd, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, związki chromu, kadmu i niklu.

Połowa szkodliwych produktów w Unii pochodzi z Chin

Na świecie skandal wokół importu z Chin trwa od marca 2007, gdy tysiące amerykańskich psów i kotów zdechły po spożyciu karmy z dodatkiem przemysłowej melaminy. Okazało się, że Chińczycy dodają ją do pszenicznego glutenu i proteiny ryżowej, która wchodzi w skład karmy. Na liście bubli znalazły się chińskie zabawki pomalowane trującą farbką, owoce morza hodowane na antybiotykach, soki owocowe z dodatkiem niezdrowego barwnika.

Głośno było też w Australii i Nowej Zelandii, gdzie wycofywano z rynku chińskie koce, po stwierdzeniu w nich zbyt wysokiego poziomu groźnego dla zdrowia formaldehydu.
Jak powiedział cytowany przez agencję AP rzecznik firmy Charles Parsons, Mark Bilton, w Australii stwierdzono bardzo wysoki poziom formaldehydu w "bardzo wielu" importowanych z Chin kocach, w Nowej Zelandii natomiast potwierdzono groźny dla zdrowia poziom tej substancji w co najmniej 800 kocach chińskiej firmy Superlux.

Inny przykład: Ponad milion niebezpiecznych dla zdrowia ręczników, farbowanych rakotwórczymi środkami chemicznymi zarekwirowano w północnych Chinach. Zamknięto również dziewięć zakładów produkcyjnych - podały pekińskie media.
Zakwestionowane ręczniki były farbowane toksycznymi, rakotwórczymi środkami chemicznymi, zawierającymi m.in. bardzo szkodliwe dla ludzi związki benzenu.

Ręczniki godne zaufania

Obraz, który wyłania się jest bardzo niepokojący. Z jednej strony coraz więcej dowiadujemy się o szkodliwych właściwościach niektórych związków, z drugiej cały czas brakuje ogólnodostępnej informacji o właściwościach i wykorzystaniu substancji chemicznych produkowanych na szeroka skalę.

Dlatego tylko ta firma, która posługuje się sprawdzonymi certyfikatami, jest godna zaufania. Certyfikat Öko-Tex Standard 100, który posiadają nasze polskie ręczniki, funkcjonuje już na rynku od ponad 15 lat, stając się synonimem bezpieczeństwa i wysokiego komfortu użytkowania wyrobu tekstylnego. To znak towarowy o światowej renomie.

"....tylko ten producent który podda się ścisłej analizie i kontroli oraz gwarantuje wysoką jakość pokontrolną może oznaczać swoje wyroby znakiem Öko-Tex Standard 100...."

Znakiem Oko-Tex Standard 100 mogą być oznakowane tekstylia, które:
• nie zawierają żadnych czynników rakotwórczych, żadnych barwników azowych, które mogą odszczepiać aryloaminę z grupy MAK III A1 i III A2 oraz żadnych barwników alergizujących,
• zostały przebadane na obecność pestycydów i chlorofenoli, a ich zawartość nie przekracza dopuszczalnych wartości,
• zostały przebadane na ewentualną obecność wolnych metali ciężkich, a ich zawartość nie przekracza dopuszczalnych wartości,
• nie zawierają formaldehydu lub zawierają go poniżej wartości ustalonej w deklaracji (lub prawnie dopuszczalnych),
• wartość pH odpowiada wartościom naszej skóry,
• nie zawierają żadnych przenośników chloroorganicznych,
• nie zawierają żadnych wykończeń biocydami ani środkami trudno palnymi,
• przebadano na obecność związków cynoorganicznych, a ich zawartość nie przekracza dopuszczalnych wartości.

Przydatne informacje o ręcznikach

• szczegółowe informacje o certyfikacie Oko-Tex Standard 100 >>
• wyślij zapytanie ofertowe >>

ZałącznikRozmiar
Oko Tex Standard 100 - Advertex.pl.pdf956.29 KB
Uwolnij się od toksyn - Advertex.pl.pdf1.87 MB